Miks on vegantoitumine minu jaoks lihtne?

Tahaksin Sinuga jagada põhjusi, kuidas ja miks on vegantoit minu jaoks lihtne valik ega nõua igapäevaselt erilisi pingutusi.

Vegantoit on minu jaoks eetiline valik

Taimetoit on minu jaoks lihtne ja enesestmõistetav valik, kuna see on kooskõlas minu südamega. Mul pole vaja ennast keelata ostmaks jogurteid, jäätiseid, kohukesi, juuste, liha jne, sest minu jaoks seostub see valik hoolimatusega. Enne ma ei teadvustanud endale loomsete toodete tausta: ma ei mõelnud selle peale, millise hinnaga jõuavad poeletile kanatiivakesed, kohupiimakreem või hiirte juust. Tajun liha- ja piimalettide negatiivset välja, kuna ma näen suuremat pilti, näen nende “toodete” taga vangis ja viletsuses elavaid loomi.

Iga loom sõltumata liigist tunneb valu, kurbust ja rõõmu. Masstootmises pole võimalik loomadele pakkuda elamisväärset elu ega liigiomaseid elutingimusi. Kurvad praktikad, mida rakendatakse: pullvasikate hukkamine, piimalehmade sundviljastamine, isaste tibude hukkamine, põrsastelt hammaste, sabade ja munandite eemaldamine jms. Loomad ei saa valitseva reaalsuse vastu midagi ette võtta, kuid iga tarbija saab läbi oma valikute näidata, millist reaalsust tema soovib.

Olen tänulik, et mul on võimalik valida taimne toit ilma loomadele liiga tegemata.

Ilma suure sisemise soovita võib olla raske oma toitumisharjumusi muuta, kuna meel hakkab otsima põhjusi, miks muutust mitte vastu võtta. Leidub veganeid, kes on valinud toitumissuuna tervislikel põhjustel, seetõttu hakanud endale keelama erinevaid loomseid toiduaineid. Keeldudega ei saavuta meelerahu ja stabiilsust, kuna tekib tunne, et kogu aeg on midagi justkui puudu. Samuti ollakse kergesti mõjutatavad vastakast toitumisalasest informatsioonist, mis kord kinnitab ja lükkab ümber konkreetse toitumissuuna tõdesid. See võib viia frustratsioonini või selleni, et minnakse tagasi oma vanade mugavate ja (näiliselt) turvaliste toiduvalikute juurde.

Vegantoit on kiire ja lihtne

Vegantoit on minu jaoks kõige kiirem ja lihtsam valik: küps puuvili on tõeline “kiirtoit”, sest see ei vaja ainsamatki töötlust.

Toorpuder, toorlasanje, toorpasta, toorsupp – kõik võtab vähem aega kui toidu töödeldud versioon, sest toiduained tuleb vaid lõigata/mikserdada ja kokku kombineerida. Isegi, kui ma otsustan toitu töödelda, võtab juur- või köögiviljade aurutamine palju vähem aega kui liha küpsetamine. Toorsupi valmistamine võtab kõigest veerand tundi, ei pea keetma ja ootama, kuna supp valmib ja seejärel uuesti ootama, kuni jahtub.

Veganmenüü kujuneb välja sõltuvalt Sinu elutempost ja olemusest, samuti nagu iga teise toitumissuuna esindajal.

Tavatoidult taimetoidule üle minnes vajab söögitegemine ümberharjumist ja lisatähelepanu; uute toiduainete avastamine soovi ja uudishimu. Toidupoodides on müügil üsna palju taimseid alternatiive loomsetele toodetele: piimad, leivamäärded, hummus, tofu, soja jne. Mina naudin väga söögitegemise protsessi ja kogemus näitab, et isetehtud on kõige maitsvam. Lisaks saan olla kindel toidu kvaliteedis, värskuses ja päritolus.

Vegantoit on minu jaoks maitsvam

Tihti kardetakse taimetoitlust, kuna arvatakse, et see on midagi vähemmaitsvat: tuleb loobuda kõigest maitsvast ja süüa ainult limiteeritud toite. Kui vaatame keskmise eestlase igapäevast lõunamenüüd: liha/kala, kartul, salat, millest liha eemaldades jääb tõesti järele ainult kartul ja salat. Paljudel tavatoitujatel puudub usk, et on üldse võimalik valmistada maitsvaid toite ilma loomseid tooraineid kasutamata.

Minu menüü koosneb peamiselt puuviljadest, mis on jumalikult maitsvad oma algsel kujul. Iga vili on uue ja omapärase kordumatu maitsega. Kuid minu menüüs on koht ka vähetöödeldud taimetoidul. Küpsetatud taimetoit on maitsev, isegi kui see on valmistatud kõige lihtsamal viisil. Loomsete toitude taimsed versioonid võivad maitseda veel paremini: veganlasanje, veganpizza, veganjuust jne.

Alguses eemaldasin liha-, kala-, piima- ja munatooted oma menüüst eetilistel põhjustel, mitte et need tooted ei maitseks mulle. Nüüd olen maitse testimiseks maitsnud poesmüüdavat jogurtit, jäätist – need on minu jaoks ebaloomuliku ja isegi ebameeldiva maitsega. Kala maitses kunagi väga, nüüd on sellegi maitse vastumeelne. Liha ei suuda isegi proovida mitte.

Maitsemeeled on ajaga muutunud, kuna mu menüüs domineerivad toiduainete naturaalsed maitsed: puuvilju ei pea maitsestama, et nad maitsvad oleks.

Kui ma mõtlen oma kõige erilisematele maitseelamustele, siis selles listis on: värske soe kookospiim,  imelist energiat, värskust ja maitseküllasust endas kandvad toorkoogid, suus sulav banaanijäätis, kreemine guacamole jne. Viimase 2,5 aasta jooksul olen kogenud rohkem maitseelamusi tänu taimetoidule, kui kogu eelnenud 22 aasta jooksul tavatoitujana. Mu maitsemaailm on saanud kordades avaram ja paistab, et see on lõputu.

Vegantoit on minu jaoks turvaline valik

Kõik teavad, et puuviljad on tervislikud ja vajalikud, kuid nendega toidukordi sisustada tundub paljude jaoks ekstreemne.

Mul pole kordagi olnud hirmu taimepõhise toitumise ees, mis sisaldab suures koguses toortoitu. Toitumissuunda kandvad põhimõtted olid kohe alguses minu jaoks loogilised ja põhjendatud. Taimne töötlemata toit pani mind tundma hästi ja energiliselt: mu tervises toimusid positiivsed muutused. Nii sai taimetoidust turvaline valik – pigem oli see midagi vana ja tuttavat, mida mul lihtsalt tuli uuesti teadvustada ja avastada.

Loomulikult mõjutas mind ka see, et paljud tänapäeva tipptoitumiseksperdid, teadlased, arstid peavad taimepõhist toitumist kõige paremaks valikuks inimorganismi elujõulisuse ja tervise säilitamisel. Paljud toitumisassotsiatsioonid (USA, Kanada, Austraalia), PCRM ehk USA Vastustustundlike Arstide Liit soovitavad taimepõhist toitumist igal eluetapil. Üle maailma on sadu haiglaid, kus inimesi ravitakse toor/taimetoidu ja -mahladega. Maailma juhtivad ülikoolid nagu Harvard ja Cornell õpetavad taimepõhise toitumise tõdesid ja koolitavad eksperte.

Vegantoit sobib minu elustiiliga

Vegantoit, mis sisaldab palju toortoitu (75-80%), sobitub minu ellu, mis on oma olemuselt rahulik ja pingevaba, minu olemusse, mis otsib sisemist harmooniat ja tasakaalu. See toitumine sobib minule: minu füüsilise keha ja vaimse tasandiga, kus ma oma eluteel paiknen.

Vaimsed praktikad nagu ashtanga jooga, mantrate laumine, hingamispraktikad parandavad mu ühendust kehaga, vaigistavad meelt ja rahustavad vaimu aidates mul igapäevaselt püsida kõrges energias – positiivses, harmoonilises meeleolus. Taimetoit omakorda aitas mul nendes vaimsetes praktikates sügavamale minna. Jooga suunab mind spontaanselt valima ja eelistama toortoitu.

Mida stabiilsem olen ma vaimses-emotsionaalses plaanis, seda tervislikumad on minu toiduvalikud: mõtlen toidule harvem ja toit on vähemtähtsam. See on rohkem nagu “söön selleks, et elada, mitte elan selleks, et süüa”, sest elu ja olemine on niigi nautimisväärsed. Kuigi ma valmistan imemaitsvat toitu, ei ole see põgenemine tunnete eest läbi toidust naudigu saamise.

Kohe, kui teen järelandmisi selles osas, mida ma oma elus tõeliselt teha soovin, otsin toidust naudingut, stimulanti või maandust.

Toortoit mõjub kergelt seedeorganitele, sellega on keeruline matta negatiivseid emotsioone nagu hirm, viha või kurbus. Mul tuleb ette perioode, mil ma kogen palju erinevaid emotsioone ning kurnan sellega vaimset tervist. Sellisel perioodil sisaldab minu menüü rohkem taimset töödeldud toidu, mis on tavaliselt ka valgu- ja rasvarohke.

Proovin teha igapäevaselt ainult neid tegevusi, mida tõeliselt naudin, armastan ja teha soovin. Palju sõltub minu enda suhtumisest, mida saab alati vastavas suunas muuta. Aktsepteerin, et toiduvalikuid suunab alati sisemus, seega ainus, mida ma teha saan, on olla õnnelik ja nautida elu enda ümber. Iga toiduvalik, mida ma teen, on sel konkreetsel eluhetkel parim valik, mida ma teha võin!

Advertisements

4 thoughts on “Miks on vegantoitumine minu jaoks lihtne?”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s