Toitumisalane segadus

Toitumisalast informatsiooni levib tänapäeval rohkem kui kunagi varem. Laialtlevinud teadmine on, et tuleb süüa kõike mõõdukalt, mis on nö mitmekesise toitumise alus. Kui vaadata lääne ühiskonnas aina enam levivaid terviseprobleeme sh ülekaalulisus, südamehaigused, vähkkasvajad ja diabeet – tundub mulle esiteks, et toitumisalased teadmised on oma ülesehituselt pealiskaudsed, teiseks, et inimesed ei oska toitumist ja terviseprobleeme seostada kui seos-tagajärg suhet. Enamus teab, et puu-ja juurviljad on tervislikud, ometi ei peeta neid nii vajalikuks, et katta nendega mõningaid toidukordi oma päevamenüüs.

Raamatus “The China Study” kirjutab emeriitprofessor T. Colin Campbell: “See mis tänapäeval toimub, pole enam loomulik ja seda võib kirjeldada kui tõeline toitumisalane kaos. Inimesed hüppavad ühest dieedist teise, nende pea on sassis kalorite lugemisest, tarbitud süsivesikute, rasvade ja valkude loendamisest. Kas probleem on liigne rasv või liigselt tarbitud süsivesikud?  Milline toiduenergia suhe loob parima kaalulanguse? Kui palju C-vitamiini ma vajan igapäevaselt? jne. Valitsev olukord kehastab halvimat osa meditsiinis, teaduses ja meedias.”

Campbell räägib natuke tervisesüsteemist ja ravimitest: “Kui toitumise mõju meditsiini valdkonnas oleks paremini mõistetud, ennetus ja naturaalne ravi rohkem aktsepteeritud, oleksid ka arstid rohkem kontsentreeritud andmaks meile usaldusväärset toitumisalast infot. Samuti ei määrataks patsientidele nii palju toksilisi, potentsiaalselt surmavaid ravimeid. Me ei otsiks paaniliselt uut ravimit sümptomite leevendamiseks, aga mis ei ravi haiguse fundamentaalseid põhjusi. Me ei kulutaks raha ravimite arendamiseks, patenteerimiseks ja reklaamimiseks, mis tihti põhjustavad lisaterviseprobleeme. Ta selgitab toimivat ärimudelit: “Selle asemel, et keskenduda peamisele põhjusele, on Lääne meditsiin otsustanud keskenduda individuaalsetele sümptomitele ja nimetada iga erinev haiguseks. See on hea äri identifitseerida tuhanded erinevad haigused, siis luua ja müüa ravimeid iga sümtomi jaoks, selle asemel, et vaadata suurt pilti.”

Campbell toob meieni raamatus “Whole” olulise statistika: “Isegi kui tarbitakse väljakirjutatud ravimeid, Ameerikas sureb 106 000 inimest aastas ettearvamatutest ravimi kõrvalmõjudest. (Need on inimesed, kes on võtnud ravimit ettemääratud ajal ja kordadel.) Lisaks 7000 surma, mis on põhjustatud haiglaravil viibinud patsientidele valede ravimite määramisel, 20 000 surma,  surmajuhud haiglates nagu ebaõnnestunud operatsioonid, masinakasutused jne, 80 000 surma, mis on põhjustatud haiglaravil viibinud patsiendi nakatumisest mõnda infektsiooni, lisaks 2000 surma, mis on tingitud ebavajalikest opereerimistest.

Selleks, et näha mismoodi USA valitsus seda statistikat eirab, suunab Campbell tähelepanu sellele, et ametlik statistika ei lausu sõnagi neist surmadest, kuigi ravimid ja ravisüsteem on peamiste surmapõhjustajatena kolmandal kohal. Campbell: “Tuleb tunnistad, et see oleks ilmselgelt halb ärile, ja kui USA valitsus hoolib millestki, siis see on meditsiinivaldkonna majanduslik huvi.”

Dr Campbell räägib lisaks: “Kui sa tahad elada elu, kuhu ei kuulu vähk, südamehaigused ja diabeet, siis võime seda saavutada on Sinu kätes – Sinu toiduvaliukutes! Aga kahjuks, meditsiinikoolid, haiglad, valitsuse tervise valdkond jätkuvalt ei pea toitumist oluliseks tervise säilitamisel ja haiguste ennetamisel. Meditsiini- ja teadusasutused on süstemaatiliselt tagasi lükanud ja maha surunud selle tõe. On väga vähe meditsiiniala spetsialiste, kes on teadlikud sellest, et haiguslikku seisundit ravides on toitumine palju efektiivsem kui ravim. Iga spetsialist, arst, ajakirjanik või poliitik, kes alatähtsustab toitumise mõju meie organismile, ei ole vaadanud korrektselt tõestusmaterjale – nüüdseks on liiga palju tõestust selle valdkonna ignoreerimiseks.” Campbell selgitab, et selle raamatu idee on avada avalikkusele tõde, mida ta USA kodanikele võlgneb, kes omakorda on maksnud kinni tema aastakümnete pikkuse teadustöö.

Esimeses peatükis “Süsteemi orjuses” märgib Campbell irooniliselt: “Milline imeline aeg elamiseks! Kaasaegne meditsiin lubab päästa meid hädadest, mis on vaevanud meid aegade algusest. Haigused, jõuetus, vananemine – need kõik on varsti likvideeritud tänu arenenud tehnoloogiale, geneetikale, farmakoloogiale ja toiduteadusele. Uusi imeravimeid avastatakse igal nädalal, vähiravim on kõigest sammu kaugusel, tõusuteel on geneetiliselt muundatud toit kombineeritud aina uute ja arenenud töötlusprotsessidega. Seega võib loota, et tulevikus vajame me vaid ühte tabletti, mis sisaldab igat vajalikku toitainet!

“See roosiline pilt võib tunduda väga tore, aga sellel on ainult üks probleem – see ei toimi! Need on kõigest katteta lubadused, mis ei saa mitte kunagi realiseeruda. Me nimetame seda süsteemi üllalt “health-care”, mis meil tegelikult on on “disease-care”. Ta lisab: “Õnneks nüüd me teame palju tõhusamat, ohutumat ja odavamat teed, et saavutada hea tervis – ja selleks on toitumine!”

Campbell toob ka välja ideaalse toitumise põhimõtted: “Tarbi terviklikku taimepõhist toitu ehk toitu, mis on lähim oma algsele naturaalsele kujule. Söö erinevaid puu- ja köögivilju, töötlemata pähkleid ja seemneid, ubasid ja kaunvilju ning teravilju nende algsel rafineerimata kujul. Väldi tugevalt töödeldud tooteid ja loomseid tooteid. Hoidu liigsest soolast-õlist ja rafineeritud suhkrust. Terviklikul taimepõhisel toitumisel jaguneb toiduenergia loomulikult nii, et organism omastab umbes 80% kaloritest süsivesikute, 10% rasvade ja 10% valkude näol – me ei vaja menüüplaani, igapäevaseid kalorite loendamisi ega toitainete tagaajamisi.

Campbell annab meile huvitava võrdluse – kui terviklik taimepõhine toitumine oleks ravimtablett, siis oleks sellel ravimil järgnevad teaduslikult tõestatud mõjud:

1. Ennetab 95% kõikidest vähijuhtudest, ka need, mis on põhjustatud keskkonnatoksiinidest

2. Ennetab südameinfarkti ja insulti

3. Ravib isegi süvenenud südamehaigusi

4. Ennetab ja ravib II tüüpi diabeeti kiiresti ja põhjalikult (peale kolme päeva on ohtlik jätkata insuliini kasutamist)

Kuidas on kõrvalmõjudega?

1. Viib Su keha tervislikul ja jätkusuutlikul viisil ideaalkaalu

2. Kaotab peavalu, akne, külmetused, kroonilise valu ja seedesüsteemi stressi

3. Suurendab energiataset

4. Ravib erektsiooni probleeme

See nimekiri positiivsetest muutustest tervisele on lõputult pikk, aga kuna see toitumine pole ravim, siis ükski turg ei suuna meid seda toetama. Ükski massimeedia kampaania ei poolda seda. Ükski klindlustuskaitse ei maksa selle eest. Keegi pole veel leiutanud viisi, kuidas rikastuda seeläbi, et anda inimestele see teadmine. See on põhjus, miks see tõde on maetud kontrollimata väidete ja otseste valede taha.

Selle asemel, et keskenduda peamisele põhjusele, Lääne meditsiin on otsustanud keskenduda individuaalsetele sümptomitele ja nimetada igaüks haiguseks. See on hea äri identsifitseerida tuhanded erinevad haigused, siis luua ja müüa ravimeid iga erineva haiguse jaoks, selle asemel, et vaadata suurt pilti. Valitseva süsteemi eesmärk ei ole edendada tervist ega ennetada haigusi. Tabletipõhine ravisüsteem ei ole lahendus – on aeg hakata nägema tervist laiemas perspektiivis, mis sisaldab endas uuendatud arusaamu ja toitumise põhimõtete järgimist.

  • T. Colin Campbell – maailmatasemel toitumisteadlane emeriitprofessor Cornelli Ülikoolis.
  • “The China Study” – T. Colin Campbellí suuremahuline uurimistöö, mis sai alguse 1983 aastal ja kestab siiani, hõlmates 2800 Hiina ja Taiwani maakonda. The China Study eesmärk oli uurida seost toitumise ja haiguste esinemise vahel.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s